blog

آیا ظروف پلي پروپیلن ایمن هستند؟

برای سال‌ های متمادی ظروف پلي پروپیلن جزء ظرف هایی است که که به دلیل داشتن ویژگی هایی مانند تطبیق پذیری و مقرون به صرفه بودن برای کاربردهایی چون بسته‌ بندی مواد غذایی انتخاب می شوند.

با این حال، نگرانی‌ ها و فشارهای اخیر برای توسعه بسته‌ بندی مواد غذایی پایدار و قابل بازیافت باعث شده تا افراد برای نگرانی‌ های بهداشتی و ایمنی در مورد استفاده از پروپیلن در بسته‌ بندی مواد غذایی، وسواس بیشتری به خرج دهند؛ معمولاً این ظروف را می توان در بسته‌ بندی های ماست تا لیوان‌ های سس سیب داغ و موارد دیگر پیدا کرد. برای خرید مواد اولیه پلاستیک و واردات محصولات پتروشیمی بایستی به مکان های معتبر بروید تا بتوانید این ظروف را تهیه کنید.

ظروف پروپیلن

ظروف پروپیلن دارای ویژگی هایی هستند  که استفاده از آن ها به صرفه شده و در زیر با ویژگی های آن ها آشنا می شوید.

  • مقاومت شیمیایی: بازها و اسیدهای رقیق شده به آسانی با پلی پروپیلن واکنش نشان نمی دهند که آن را به انتخاب خوبی برای ظروف مناسب مایعات مانند مواد پاک کننده، محصولات کمک های اولیه و غیره تبدیل می کند.
  • الاستیسیته بودن و چقرمگی: پلی پروپیلن در محدوده خاصی از انحراف با خاصیت ارتجاعی عمل می کند (مانند همه مواد)؛ اما در مراحل اولیه تغییر شکل، تغییر شکل پلاستیک را نیز تجربه می کند. بنابراین به طور کلی یک ماده سخت در نظر گرفته می شود. چقرمگی یک اصطلاح مهندسی است که به عنوان توانایی یک ماده برای تغییر شکل (به صورت پلاستیکی، نه الاستیک) بدون شکستن تعریف می شود.
  • مقاومت در برابر خم شدن: پلی پروپیلن پس از خم شدن زیاد شکل خود را حفظ می کند. این خاصیت به ویژه برای ساخت لولاها ارزشمند است.
  • عایق: پلی پروپیلن مقاومت بسیار بالایی در برابر الکتریسیته دارد و برای قطعات الکترونیکی بسیار مفید است.
  • قابلیت انتقال: اگرچه پلی پروپیلن را می توان شفاف ساخت، اما معمولاً به رنگ طبیعی مات تولید می شود. اگر انتقال پذیری بالا در این نوع از پلاستیک را مد نظر دارید، پلاستیک هایی مانند اکریلیک یا پلی کربنات انتخاب های بهتری هستند.

 

ظروف پلي پروپیلن

 

کاربرد ظروف پلی پروپیلن

اگر شما هم جزو دوستداران محیط زیست باشید، دوست ندارید از ظرف های یکبار مصرف استفاده کنید. چون آن ها بازیافت نمی شوند و برگشت آن ها به چرخه طبیعت بسیار طولانی است. بهترین ظرف ها، ظروف پلی پروپیلن هستند. با در نظر گرفتن این موارد، و مقابله کردن با این آلودگی بهتر است از ظرف هایی استفاده شود که بتوان از آن ها چندین بار استفاده کرد. همچنین بتوانند به چرخه طبیعت با سرعت بیشتری برگردند.

برای غذاهای گرم بهترین انتخاب ظرف های پلی پروپیلن هستند. از ایمن ترین پلاستیک ها می توان به دسته پلی پروپیلن ها اشاره کرد. آن ها تاییدیه FDA را برای نگهداری غذا دارند تحمل گرمای بالایی دارند. برای گرم کردن دوباره غذاها مناسب تر از سایر ظروف پلاستیکی هستند. از آن ها برای موارد دیگری چون حوزه دندانپزشکی نیز استفاده می کنند.

 

 

آیا ظروف پلی پروپیلن ایمن هستند؟

از ایمن ترین پلاستیک ها می توان به پلی پروپیلن اشاره کرد. آن ها از نفت ساخته می شوند. تاکنون مشخص نشده که این مواد پلاستیکی باعث سرطان در انسان ها شوند. همچنین به علت توانایی تحمل بالا در برابر گرما، میزان قابل اشتعال بودنشان کم است. از آن ها برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود.

همچنین برای گرم کردن دوباره غذا گزینه خوبی هستند. هر محصول علاوه بر مزیت های خوبی که دارد، مزیت های بدی نیز دارد که در تحقیق های انجام شده دیده شده که محصولات پلی پروپیلن باعث شده روی هورمون آندروژن در بدن تاثیر بگذارند و واکنش های سمی را در سلول ها به وجود بیاورند. اما با این حال هنوز این موارد قطعی نیست و بهتر است که احتیاط نمود.

استفاده ایمن از ظروف پلی پروپیلن

جالب است بدانید که پزشکان گرم کردن غذا در محصولات و ظروف پلی پروپیلن را پیشنهاد نمی کنند. زیرا گرما باعث به وجود آمدن واکنش های شیمیایی می شود و غذا را دچار مشکل می کند. آن ها برای رفع این مشکل گفته اند که بهتر است نگهداری غذا در چنین ظرف هایی باشد.

اما برای گرم کردن در ظروف فلزی یا شیشه ای قرار دهید. تمامی ظروفی که از سال 2012 به قبل دارید را دور بیندازید. همچنین غذاهای خود را در بخارپزهای پلاستیکی قرار ندهید. گرما ممکن است مواد شیمیایی سمی را وارد غذای شما کند. بطری های پلاستیکی که معمولاً با عنوان آب معدنی می نوشید را پس از اتمام آن، دور بیندازید و از استفاده مجدد آن ها بپرهیزید. با رعایت این نکات می توانید به راحتی از ظرف پلی پروپیلن خود استفاده و نگهداری کنید.

از دیگر ویژگی های این ظروف می توان به چگالی کم اشاره کرد. در مقایسه با سایر پلیمرها، PP کمترین چگالی را دارد و در نتیجه قطعات بیشتری از همان مقدار ماده تولید می شود. این منجر به یک مزیت بازدهی 33 درصدی در مقابل PET و یک مزیت بازدهی 12 درصدی در مقابل PS می شود؛ به زبان ساده تر یعنی هزینه کمتر، بالا رفتن تولید بیشتر.

 

 

نحوه شناسایی ظروف پلي پروپیلن

اکنون که تصویری در مورد بطری‌های پلاستیکی ترسیم کرده‌ایم، زمان آن رسیده است که درباره روش‌ هایی که می‌ توانیم از آن ها در حالت فعلی با کمترین آسیب ممکن استفاده مجدد کنیم، صحبت کنیم. ابتدا باید جنس آن ها را بررسی کنید. پلی پروپیلن ها از جنس پلاستیک ساخته شده اند. از آن ها برای همه چیز حتی ساخت ظروف خامه نیز استفاده می کنند. به طور کلی از آن ها به عنوان پلاستیک های ایمن یاد می شود.

FDA نیز تاکنون آن را به عنوان ظرف نگهداری از غذا معرفی کرده و هیچ اثری از به وجود آوردن سرطان در انسان ها دیده نشده است. اگر در مورد واکنش های شیمیایی که در اثر گرما به وجود می آیند، نگرانی دارید؛ بهترین کار این است که قبل از گرم کردن، غذای خود را در ظرف شیشه ای یا فلزی قرار دهید. همچنین هرگز از ظروف یکبار مصرف بیش از همان یک بار استفاده نکنید. با کمی شناختن این ظرف می توانید بهترین استفاده را در زندگی روزمره تجربه کنید.

 

ظروف پلي پروپیلن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *