وبلاگ

خرید مواد اولیه پلاستیک

خرید مواد اولیه پلاستیک

در این مقاله قرار است در مورد مواد اولیه پلاستیک و خرید مواد اولیه پلاستیک و نکاتی ضروری که دانستن آن برای هر فردی که در این زمینه فعالیت دارد، از واجبات است، برای شما شرح دهیم.

پلاستیک

اگر دقت کرده باشید پلاستیک را در تمام محیط اطراف مان می توان دید و یکی از پر کاربرد ترين مواد می باشد. پلاستیک در صنایع زیادی یکی از اصلی ترین و کاربردی ترين محصولات به حساب می‌آید. اگر توجه‌ داشته باشید حتی اگر در منزل خود به اطراف نگاهی بیندازید انواع صنایع پلاستیکی را می‌بینید که نشان از اهميت بالای پلاستیک می باشد.

مواد اولیه پلاستیک معمولا از مواد خام طبیعی مانند: سلولز، ذغال، گازوئیل، نمک و نفت خام توليد می شوند. البته‌ نفت خام ابتدا تبدیل به مواد اولیه پلاستیک مانند پلیمر های مختلف می‌شود و سپس‌ از پليمرها پلاستیک توليد می شود.

کاربردهای پلاستیک عبارتند از:

لوله کشی، لوازم منزل‌، اتصالات، تجهيزات پزشکی، قطعات اتومبیل، مبلمان، در و پنجره، بسته‌ بندی های مختلف تجهيزات الکتریکی و…..

ویژگی‌های انواع پلاستیک عبارتند از:

سبک بودن آنها، عایق بودن شان در برابر الکتریسیته و گرما، شفافیت، رنگ پذیری، مقاومت‌ بالا ،ارزان بودن  و ...

 

انواع مختلف مواد اولیه پلاستیک

انواع مختلف پلاستیک

انواع مختلف پلاستیک با توجه به ساختار مولکولی و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آنها به دسته های مختلفی تقسیم میشوند. این دسته بندی ها عبارت اند از: ترموپلاستیک ها، الاستومرها، ترموست ها، پلیمرهای مرکب. در هر دسته بندی تعداد زیادی مواد پلیمری دیگر تولید میشود که هرکدام خواص منحصر به فرد خود را دارند.

در ادامه به چند نمونه هایی از آن مواد پلاستکی که از این دسته بندی تولید میشوند را برای شما شرح میدهیم. این مواد شامل: پلی اتیلن، پی وی سی، پلی پروپیلن، پلی استایرن  و پلاستیک ABC که در این بخش ما به صورت جداگانه هرکدام از این نوع پلاستیکها را توضیح میدهیم.

پلی اتیلن:

پلی اتیلن ها از رایج ترین پلاستیک های هستند که بیشتر جهت توليد کیسه های پلاستیکی، ظروف پلاستیکی، جعبه‌ها و… از آن استفاده می‌کنند. همه‌ی پلاستیک‌های که‌ دارای کد بازیافت ۲ و ۴ هستند از پلی اتیلن ساخته شده‌اند. پلی اتیلن یک ماده‌ پلیمری است که از واحدهای اتيلن تشکیل شده است و ماده‌ اولیه آنها از نفت خام به دست می آید. (برای خرید پلی اتیلن میتوانید به صفحه خرید آن مراجعه کنید.)

پلی اتیلن ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 • پلی اتیلن با چگالی بالا
 • پلی اتیلن با چگالی پایین
 • پلی اتیلن سبک خطی
 • پلی اتیلن خطی سبک‌
 • پلی اتیلن با اتصالات عرضی

پلی اتیلن با چگالی بالا بيشتر در تولید انواع لوله پلی اتیلن و اتصالات و انواع مخازن پلی اتیلن و همچنين تولید ظروف نگهداری غذا، بطری، کیسه های بسته بندی و….کاربرد دارد.

از پلی اتیلن های سبک نیز برای تولید انواع قطعات پلاستیکی، ورق های پلیمری، کیسه‌ های پلاستیکی و… استفاده می‌شود. از پلی اتیلن با چگالی متوسط برای توليد پوشش های محافظ سطح فلزی، انواع لوله و…استفاده می‌شود.

از پلی اتیلن با چگالی پایین در ساخت روکش های کابل برق، مخابرات و… بهره می‌برند. موارد دیگر کاربرد پلی اتیلن ها عبارتند از: تولید انواع پالت بسته بندی، صنایع خودرو سازی، تولید لوازم خانگی، تولید انواع کابل، انواع لوله و اتصالات، تولید مخازن پلی اتیلن برای نگهداری دارو ها و مواد بهداشتی، ساخت انواع عایق و….

مزایای پلی اتیلن های سبک عبارتند از: انعطاف‌پذیر با استحکام کششی کم، مقاوم در برابر ضربه، مقاوم در برابر دمای بالا، هادی ضعیف الکتریسیته  و…

پلاستیک پی وی سی

پی وی سی از جمله پلیمر های ترموپلاستیک است که در نوع سخت و انعطاف‌پذیری بالا تولید می‌ شوند. پی وی سی یکی از پرکاربردترین محصولات پتروشیمی می باشد. بیشتر در صنعت ساختمان سازی نيز کاربرد دارد و جایگزین خوبی برای سیمان و سفال شده است.

موارد کاربرد پی وی سی عبارتنداز:

 • لوله کشی آب و فاضلاب
 • صفحات گرامافون
 • تولید لباس و لوازم خانگی
 • کف سازی و سقف سازی
 • تولید توپ های بازی با وزن پایین
 • کیف های ارزان قیمت
 • علامت مغناطیسی کارت‌های هوشمند
 • روکش سیم و کابل های الکتریکی
 • پنجره‌های بدون دید
 • ساخت لوله، کانال و لوازم قابل نصب و…

پلی پروپیلن

پلاستیک های پلی پروپیلن بعد از پلی اتیلن پر مصرف ترین پلیمر دنيا است. پلی پروپیلن از پليمریزاسیون پروپیلن، و در شرایط دما و فشار ملایم تولید می‌شود. پلی پروپیلن یک پلیمر ترموپلاست است و کاربردهای آن عبارتند از:

ورق، قالب گیری دمشی، قالب گیری تزریقی، بسته بندی غذایی، نساجی، لوله، کاربردهای صنعتی، تجهيزات آزمایشگاهی و پزشکی ،کاربردهای ساختمانی، اجزای خودرو و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پروپیلن ها در برابر  حلال های شیمیایی، بازها و اسید ها مقاوم هستند. و دارای موکول شیمیای نامتقارن می باشد.

ویژگی‌های پروپیلن ها عبارتند از:

 • قیمت پایین در مقایسه با دیگر پلیمرها
 • وزن سبک
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • افزايش کاربرد آن در وسایل و تجهیزات پزشکی

پلاستیک پلی استایرن از مواد اولیه پلاستیک

 

پلاستیک پلی استایرن

مهمترین ویژگی پلی استایرن تلفیق پیوند واندروالسی در کوتاه‌ترین زمان ممکن در زنجیره های پلیمرها است. پلی استایرن ترکیب پلیمری یا همان مواد اولیه پلاستیک بسیار سخت است. و یکی از کار آمد ترین پلاستیک های ساخته شده توسط بشر می باشد. کاربردهای پلی استایرن عبارتند از:

 • ظروف پلاستیکی یک بار مصرف
 • لوازم بهداشتی
 • اسباب بازی های کودکان
 • لوازم ورزشی
 • صنعت اتومبیل

پلی استایرن یکی از کاربردی ترين پلاستیک و پليمر در صنعت پتروشیمی است

پلاستیک ABC

پليمر ABC یکی از انواع پليمرهای ترموپلاستیک است و از مهم‌ترین و پر کاربرد ترين پليمرها است و به صورت تجاری توليد می شود. نام کامل این پلاستیک اکریلونیتریل بتادین استایرن است.

کاربردهای آن عبارتند از:

 • صنعت خودرو سازی
 • تولید لوازم خانگی
 • ساخت بدنه لوازم خانگی

 

انواع روش توليد پلاستیک

توليد پلاستیک با فرایند تقطیر در یک پالایشگاه نفت آغاز می‌شود. ابتدا نفت خام را در کوره گرم می‌کنند و سپس‌ تقطیر می کنند که به آن تقطیر کسری گفته می شود. مراحل‌ تقطیر شامل جدا سازی نفت خام سنگین به گروه‌های سبک است که‌ فراکسیون نام دارد. مواد اولیه پلاستیک عبارتند از نفت و گاز که با اکسیژن و کلر برای ساخت انواع پلاستیک ترکیب می‌شود.

نفت اصلی ترین رکن رای توليد پلاستیک است و اگر نفت نباشد قادر به تولید پلاستیک نخواهیم بود. پلاستیک ها به سه دسته تقسیم میشوند که عبارتند از:

 • طبیعی
 • نیمه مصنوعی
 • مصنوعی یا صنعتی

نمونه های پلاستیک، در دسته پلاستیک طبیعی که میتوان مثال زد عبارت اند از: رزینها، بیومینها و مثلاک. پلاستیک هایی که در دسته بندی تولید نیمه مصنوعی کازئین ها هستند که از شیر بدست می‌آیند که در تولید محصولاتی مانند دسته برس، چسب، دکمه و… میتوان استفاده کرد.

پلاستیک‌هایی که به روش منصوعی یا صنعتی تولید می‌شوند طیف گسترده از مواد پلیمری را در بر گرفته‌اند. این روش با استفاده از زغال سنگ تولید می‌شود و مواد مانند فرم آلدئید ها از جمله فرم آلدئید و فلوئور کربن ساخته می‌شود.

کاربردهای مواد اولیه پلاستیک

همانطور در ابتدا توضیح دادیم استفاده از پلاستیک به وضوح در زندگی روزمره در هر جایی دیده می‌شود. شما همین الان هم در هر جایی که هستید اگر نگاهی اطراف خود بیاندازید وسایل پلاستیکی زیادی می‌بینید. بنابراین پلاستیک یکی از پرکاربردترین محصولات و مواد شیمیایی است که اهمیت آن در صنایع مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است.

تقریبا از دهه شصت از مواد اولیه پلاستیک در کنار محصولات دیگر مانند سنگ، فلز، شیشه و مواد پرکاربرد دیگر استفاده زیادی از آن شده است که تا امروز ادامه داشته. در ادامه کاربردهای پلاستیک را صنعت های گوناگون برای شما شرح داده ایم.

پلاستیک در منسوجات

از قدیم در منسوجات از پشم، ابریشم،پنبه و موارد دیگری برای تولید محصولات آن استفاده می‌شده است اما امروز در کنار این مواد استفاده از پلی استر، نایلون و اکریلیک که از محصولات پلاستیکی هستند هم استفاده می‌شود.

در صنعت کفش

امروزه از پلیمرهایی مانند PVC و پلی اورتان در ساخت و تولید کفش های ورزشی استفاده می‌شود و مکمل مواد چرمی در صنعت کفش هستند.

در ساختمان سازی

هنگام ساخت یک ساختمان در قدیم به دلیل کمبود امکانات و محدود بودن المان های مصرفی استفاده از چوب بسیار رواج داشته اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تلاش صنعتگران برای ایمنی بیشتر در تمامی زمینه‌ها، از مواد اولیه پلاستیک جای خود را به موادی مانند چوب داده است به همین خاطر در درب و پنجره‌های ساختمان ها از PVC استفاده بسیاری می‌شود.

کاربرد خرید مواد اولیه پلاستیک در صنعت بسته بندی

صنعت بسته بندی

قبل‌تر برای بسته بندی مواد غذایی مانند بطری‌ها، مواد غذایی، ظرف غذاخوری و … از موادی مثل فلز، شیشه و یا سرامیک مورد استفاده قرار می‌گرفت. به ظهور مواد پلاستیکی و خواص منحصر بفردی که دارند استفاده از آن مواد ذکر شده منسوخ و مواد پلاستیکی مانند پلی استر، پلی پروپیلن و پلی اتیلن حای خود را به مواد سنگین و پرزحمت قدیمی داده اند.

عایق الکتریکی و حرارتی

استفاده از پلیمرهای PVC که تا اینجای مقاله در بسیاری از موارد کاربرد داشته است برای عایق الکتریکی و حرارتی هم استفاده می‌شود که این عایق در گذشته با استفاده از لاستیک صورت می‌گرفته است.

مبلمان

برای انعطاف پذیری و نرمی کف صندلی ها و مبل ها از پلاستیک پلی اورتان برای پوشش در تولید استفاده می‌شود به همین دلیل نرمی کف مبلمان خانه هایمان به لطف مواد پلاستیکی است. و همچنین برای تولید صندلی، مواد پلاستیک پلی استایرن به کار می‌رود.

صنعت خودروسازی

برای ساخت قطعات مختلف اتومبیل از موادی مانند آلومینیوم، فولاد، برنج، لاستیک و… مواد ازین دسته مورد استفاده قرار می‌گرفته است اما امروزه با مواد اولیه پلاستیک مانند PVC، پلی استایرن، نایلون، ABS برای ساخت قطعات خودرو جای مواد قدیمی را گرفته است.

کاربرد خرید مواد اولیه پلاستیک در تجهیزات الکترونیکی

تجهیزات الکترونیکی

مواد اولیه پلاستیک حتی در تجهیزات الکترونیکی هم کاربرد دارد. از ABS، پلی پروپیلن و پلی استایرن برای تولید و ساخت تجهیزات الکترونیکی استفاده می‌شود. درصورتی که در گذشته از مواد مانند چوب و فلز استفاده می‌شده است.

صنعت اتصالات و لوازم خانگی

همانطور که در اطراف خود در منزل مشاهده می‌کنید استفاده از مواد اولیه پلاستیک واضحا دیده می‌شود. از جمله لوازمی که در منزل از این مواد استفاده می‌شود: اتصالات الکترونیکی، سیم کشی ساختمان، روشنایی منازل مانند لامپ و مهتابی، اتصالات سرویس بهداشتی و حمام و …

لوله کشی ساختمان

از مواد پلاستیکی در لوله کشی آب و گاز ساختمان ها با به کار بردن موادی مانند: پلی بوتیلن، PVC ،PEX، پلی اتیلن با چگالی بالا برای مواردی مثل لوله‌های زه کشی، لوله‌های انتقال آب، لوله‌های گاز و حتی برای لوله هایی که برای محافطت برق ساختمان است بکار میرود.

نکات مهم هنگام خرید مواد اولیه پلاستیک

همانطور که برای شما توضیح دادیم این ماده یک جز مواد شیمیایی به حساب می آید و برای خرید هر نوع از مواد شیمیایی چند نکته کلی وجود دارد که در هنگام خرید باید به آن دقت کنید. خرید مواد اولیه پلاستیک هم از این موضوع مستثنی نیست. به طور کلی کیفیت و خلوص مواد پلاستیکی حرف اول را در تولید و فروش این مواد میزند. و در ادامه باید به برند معتبری برای خرید مراجعه کنید که اطمینان کامل از این موضوع داشته باشید.

کلام آخر

امروزه با توجه به پیشرفت مواد اولیه پلاستیک و کاربرد آن در صنعت های مختلف، از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخورددار است. بسیاری از تولید کننده مواد پلیمری و مواد شیمیایی سعی دارند مواد پلاستیکی با کیفیت عالی وارد بازار کنند.

از جمله شرکت های پیشرو در تولید و همچنین واردات و صادرات محصولات پتروشیمی شرکت پیشرو پلاست ارغوان می‌باشد که با بیش از 15 سال سابقه و فعالیت در این زمینه افتخار این را دارد که آماده خدمت رسانی به شما عزیزان باشد. برای خرید مواد اولیه پلاستیک و اطلاع از قیمت میتوانید با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

شماره تماس جهت مشاوره: 9-02155584896

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
منوی دسته بندی خود را در مسیر: "سربرگ ساز > چیدما موبایل > عنصر منوی موبایل > نمایش و مخفی کردن > انتخاب منو " تنظیم کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من