آیا با پلی آمید آشنا هستید؟ آیا کاربرد این ابر مولکول را می­دانید؟ ما در سایت پیشرو پلاست ارغوان قصد داریم تا شما را به صورت کامل با این مولکول آشنا کنیم. اگر قصد دارید تا به صورت کامل با این مولکول آشنا شوید حتما به صورت کامل به مطالب این صفحه دقت کنید چون قرار است تا به صورت کامل با موضوعاتی همچون خواص، موارد مصرفی و نحوه خرید پلی آمید آشنا خواهید شد؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.
تصویر پلی آمید که متن آن نوشته شده پلی آمید چیست؟ برای برگه خرید پلی آمید

پلی آمید چیست؟

تقریبا 99 درصد مردم دنیا از نایلون استفاده کرده اند. در واقع پلی آمید همان نایلون است. اگر بخواهیم دقیق تر مثال بزنیم می­گوییم که این ابر مولکول در واقع سازنده رشته های مسواک است. اگر شما یک ایرانی اصیل باشید می­دانید که مادران پول­های خود را در بانک جوراب می­گذاشتند؛ در واقع همان جوراب­ها هم از جنس این مولکول ها هستند.

پلی آمید اولین بار در سال 1935ساخته شد. اولین باری که از این الیاف برای ساخت جوراب استفاده شد سال 1940 بود. والاس کاروترز مخترع این نوع ابر مولوکول است. نایلون یا پلی آمید نامی پسندیده است که توسط مخترع آن در سال 1935 استفاده شد. البته که این مولکول برای اولین بار در شرکت DuPont تولید شد.

تولید پلی آمید هم به صورت طبیعی صورت می­گیرد و هم به صورت مصنوعی اما اگر شما قصد خرید پلی آمید را دارید؛ می­توانید به سایت ما سر بزنید. شاید برای شما هم سوال پیش آید که پلی آمید طبیعی چیست؟ در جواب این سوال باید بگوییم که پشم و مو از انواع پلی آمید طبیعی هستند.

امروز به دلیل افزایش جمعیت استفاده از پلی آمیدها نیز افزایش یافته است. البته که پلی آمیدها نیز انواعی دارند که بر اساس کاربردشان بیشتر یا کمتر مورد استفاده قرار می­گیرند. این پلیمر  شفاف است و به همین دلیل کاربرد آن بیشتر می­شود. در ادامه درباره خواص پلی آمید بیشتر صحبت می­کنیم.

تصویر داخل مقالات که نوشته خواص پلی آمید روی آن نوشته شده برای صفحه خرید پلی آمید

خواص پلی آمید

اگر بخواهیم در یک جمله خواص پلی آمید را خلاصه کنیم می­گوییم که هر خواصی برای نایلون و پلاستیک وجود داشته باشد، در واقع از آن پلی آمید است. اما نکته مهم این است که این این پلیمر بسیار مقاوم است و این موضوع باعث می­شود تا کاربرد آن افزایش پیدا کنید. بعضی از انواع پلاسیتک­ها دربرابر حلال­های نفتی مقاومت ندارند و از بین می­روند؛ اما این نوع پلیمر دربرابر حلال­های نفتی مقاوم است.

پلی آمید انعطاف پذیر است و در مقابل مقاوم نیز است. بیشتر پلاسیتک­ها بعد از چند بار خم یا راست شدن ترک می­خورند، اما پلی آمید اینگونه نیست. پلیمر ما قابلیت ضربه پذیری بالایی دارد که این مورد نیز موجب می­شود تا کاربرد آن افزایش یابد. پلی آمید مشتعل می­شود؛ یعنی قابلیت اشتعال دارد. این ابر مولکول در بازه دمایی (-30 تا 90+) کاربرد دارد. اگر قصد خرید پلی آمید را دارید از سایت ما دیدن کنید.

تصویر کاپشن های پلاستیکی ساخته شده با پلی آمید و نوشته ویژگی های پلی آمید برای صفحه خرید پلی آمید

ویژگی­ های پلی آمید

در قسمت قبل خواص پلی آمید را بررسی کردیم؛ در این قسمت به صورت جامع با بررسی ویژگی­های پلی آمید خواهیم پرداخت. همانطور که همه ما می­دانیم پلی آمید استحکام بالایی دارد و به همین دلیل می­توان از آن در مکان­های مختلفی استفاده کرد. تقریبا همه افراد دنیا از لوازم الکترونیکی استفاده می­کنند؛ یکی از کاربردهای پلی آمید استفاده در صنایع الکترونیکی است. درجه کریستالیتی تاثیر بسیار زیادی دارد که باعث می­شود پلی آمید دربرابر انواع اسیدها و انواع بازها مقاوم شود. اگر قصد دارید تا از پلی آمیدها استفاده کنید،

بزرگترین ضعف پلی آمید جذب رطوبت است. پلی آمیدها علاقه زیادی دارند تا از رطوبت را به خود جذب کنند. حتما در زمان طراحی قطعات از جنس پلی آمید به این موضوع دقت کنید. در زمان استفاده از قطعاتی که از پلی آمید تولید شده اند دقت کنید که جذب رطوبت باعث می­شود تا قدرت ضربه گیری آنها کم شود. البته رطوبت باعث می­شود قدرت کشسانی پلی آمید نیز کم شود. به همین دلیل قبل از استفاده از پلی آمید رطوبت زدایی می­کنند.

اگر رطوبت زدایی درست صورت نگیرد ممکن است باعث شود تا اثراتی همچون رگه رطوبت بر روی لوازم باقی بماند. اگر قصد خرید پلی آمید را دارید می­توانید از سایت پیشرو پلاست ارغوان دیدن کنید. در بعضی موارد برای افزایش کیفیت و کاربردهای پلی آمید، شروع به تولید آلیاژ می­کنند. یعنی دانشمندان موادی را ترکیب می­کنند و آلیاژی جدید می­سازند.

نقاط قوت پلی آمید

از نقاط قوت پلی آمیدها می­توان به موارد زیادی اشاره کرد که یکی از این نقاط قوت این است: این پلیمر مقاومت زیادی دارد و شما می­توانید از آن در مکان ­های زیادی استفاده کنید. پلی آمیدها به دلیل اینکه خاصیت چسبندگی بالایی دارند و از آنها می­توان به عنوان اتصال استفاده کرد.

همه ما تا به حال دیدیم که لوله­های آب دچار ترکیدگی می­شوند، اما پلی آمیدها مقاومت بسیار زیادی دربرار ترکیدگی و ضربه خوردگی دارند. برای خرید پلی آمید می­توانید از سایت پیشروپلاست دیدن کنید. البته که یکی دیگر از نقاط قوت پلی آمیدها این است که قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند. تمام این مطالبی که گفتیم تنها گوشه ای از ویژگی­های پلی آمید ها بوده است.

تصویر پلی آمید به همراه نوشته نقاط ضعف پلی آمید

نقاط ضعف پلی آمید

تقریبا می­توان گفت پلی آمیدها نقاط ضعف کمی دارند، آنقدر کم که می­توان گفت نقاط ضعف آنها هیچ است. اصلی­ترین نقطعه ضعف پلی آمید ها این است که قابلیت جذب آب دارند. جذب آب در این پلیمر باعث می­شود که بعضی از قابلیت­های خود را از دست بدهد. در صورت اینکه پلی آمید به خود آب جذب کند ممکن است قابلیت­هایی مانند انعطاف پذیری، ضربه پذیری و… را از دست بدهد.

انواع پلی آمید

پلی آمیدها هم مانند تمام ماده های شیمیایی در دنیا انواعی دارند. در ادامه به صورت مختصر انواع پلی آمید را به شما معرفی می­کنیم.

  • نایلون 6
  • نایلون 11
  • نایلون 6،12
  • نایلون 12

استفاده از ضایعات پلی آمید

یکی از مواردی که در دنیا بسیار مورد استفاده قرار می­گیرد این پلی آمیدها هستند روش­های زیادی برای بازیافت پلی آمیدها موجود است که بر اساس نوع آنها متفاوت است. شما باید بر اساس دسته بندی پلی آمید آنها را برای بازیافت طبقه بندی کنید. به عنوان مثال روش بازیافت نایلون 6 با نایلون 12 متفاوت است؛ دلیل این تفاوت این است که ترکیب و نوع ساختار آنها متفاوت است.

خرید پلی آمید

اگر شما هم قصد خرید پلی آمید را دارید می­توانید از سایت ما دیدن کنید و از سایت ما اقدام به خرید پلی آمید کنید.سایت ما یکی از بهترین عرضه کننده های پلی آمید در ایران است. شما می­توانید به هر مقدار و قیمیتی که می­خواهید از سایت ما خرید کنید و از خرید خود لذت ببرید.

سوالات متداول

  • پلی آمید در چه سالی به وجود آمد؟
    پلی آمید اولین بار در سال 1935ساخته شد اما اولین باری که از این محصول استفاده شد سال 1940 بود که در ساخت جوراب به کار رفتند. والاس کاروترز مخترع این نوع ماده شیمیایی است. نایلون یا پلی آمید نامی است که توسط مخترع آن در سال 1935 استفاده شد.
  • در خرید پلی آمید باید به چه مواردی توجه کرد؟
    پلی آمید ماده ای انعطاف پذی، مقاوم و دارای قابلیت کشسانی است که باید توجه داشت که پلی آمیدی که قصد خریداری آن را دارید در معرض رطوبت قرار نگرفته باشد زیرا این ماده به سرعت رطوبت را جذب می کند و قابلیت انعطاف پذیری و کشسانی خود را به شدت از دست میدهد.