blog

تمام مواردی که باید از پلی اتیلن سبک بدانید

پلی اتیلن نوعی پلی اولفین است. این مواد پلاستیکی سبک و بادوام می­باشد که اغلب برای کیسه­های مواد غذایی منجمد، بطری­ها، آستر غلات، ظروف ماست و غیره استفاده می­شود. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با مواد پلاستیکی پلی اتیلن سبک آشنا کنیم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

 

تصویر پلی اتیلن سبک رنگی با نوشته پلی اتیلن های سبک چه موادی هستند؟

 

پلی اتیلن­ سبک چه موادی هستند؟

پلی اتیلن یکی از محبوب ­ترین مواد ترموپلاستیک است. این مواد در طیف وسیعی از کاربردها مانند ظروف پلاستیکی، بطری­ها، کیسه ­ها، اسباب بازی­های پلاستیکی و غیره استفاده می­شود . این کالای پلاستیکی با پلیمریزاسیون اضافی یا رادیکال تولید می­شود.

به اطراف خود نگاه کنید، همه پلاستیک­ های دارای کدهای بازیافت 2 و 4 از پلی اتیلن ساخته شده­اند. پلاستیک­ های پلی اتیلن سبک دارای ساختارهای کریستالی متفاوتی هستند.

فرآیند تولید پلی اتیلن­ سبک

اتیلن یک گاز طبیعی است که در مراحل اولیه فرآیند تولید پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشتر اتیلن در یک کارخانه کراکینگ ذخیره می­شود. که بعد آن را از خط لوله به کارخانه پلیمر منتقل می­کنند.

پلی اتیلن خنک شده، فشرده می­شود و سپس در ظرف واکنش گرا قرار می­گیرد. سپس فرآیند پلیمریزاسیون در دمای 320 درجه فارنهایت، آغاز می­شود. افزودنی ­هایی مانند آنتی اکسیدان ­ها و تثبیت کننده ­ها با پلی اتیلن ترکیب شده و رشته ­های اکسترود را به وجود می­آورد. در مرحله­ی بعد پلیمر اکسترود شده به صورت گلوله­ ای بریده می­شود.

گلوله ­های خنک در ظرفی قرار می­گیرند که آب آن خارج شود و سپس به برجی اضافه می­شود که مواد تازه تشکیل شده را خشک می­کند. پس از غربالگری، برای هر گونه ناهنجاری یا ریزه کاری توسط فرآیند جریان هوا، پلی اتیلن تولید می­شود.

 

تصویر مواد ساخته شده با پلی اتیلن سبک

 

ویژگی پلی اتیلن­ سبک

ویژگی­ پلی اتیلن­های سبک شامل موارد زیر می­باشد:

 • با تغییر فرمول پلی اتیلن، تولید کننده مبدل می­تواند مقاومت در برابر ضربه و پارگی را تنظیم کند.
 • شفافیت و لمس
 • انعطاف پذیری
 • شکل پذیری
 • قابلیت پوشش
 • پلی اتیلن را می­توان بازیافت کرد
 • پلی اتیلن به دلیل ارزش حرارتی بالا، بازیابی انرژی عالی را از طریق سوزاندن تمیز ارائه می­دهد.

مزایا پلی اتیلن­ سبک

در بین تمام پلیمرها، ترکیبات پلی اتیلن سبک از نظر خواص کاملاً کامل هستند. بنابراین می­توان پلی اتیلن­ سبک را برای کاربردهای خاص مناسب استفاده کرد. به عنوان یک قاعده کلی، این خانواده از پلاستیک ­ها دارای مقاومت شیمیایی خوب، ارزان و به طور قابل توجهی سبک هستند. مزایای اصلی این پلی اتیلن شامل موارد زیر می­باشد:

انعطاف پذیر، با استحکام کششی کم

این گزینه یکی دیگر از ویژگی­های کلیدی است که مواد را برای ظروف ذخیره سازی بسیار کاربردی می­کند.

مقاوم در برابر ضربه

علیرغم استحکام کششی کم، پلی اتیلن­های سبک دارای مقاومت شگفت انگیزی در برابر ضربه هستند. این ویژگی دلیلی برای ساخت لوله­ های آب و ظرف‌شویی می­باشد.

مقاومت در برابر دمای بالا

این پلی اتیلن دمای بین 40 تا 90 درجه را تحمل می­کند.

هادی ضعیف الکتریسیته

مانند همه پلاستیک­ ها، پلی اتیلن سبک نیز کم و بیش ضد ضربه است. پلی اتیلن­های سبک بسیار انعطاف پذیر بوده و بر روی کابل­ های برق به دلیل خواص الکتریسیته استفاده می­شوند.

 

تصویر پلی اتیلن سبک به همراه نوشته معایب های پلی اتیلن سبک

 

معایب پلی اتیلن­ سبک

 • ساخت و پردازش پلی اتیلن زمان بر است، به این معنی که گاهی اوقات می­تواند راه حل پرهزینه ­تری برای کاربردهای خاصی باشد.
 • پلی اتیلن بسته به فرمول آن می­تواند مستعد شکستگی یا پارگی باشد.
 • موارد زیادی گزارش شده است که پلی اتیلن با کیفیت پایین تولید شده و منجر به مشکلاتی در خط تولید شده است.
 • بازیافت مواد خام مورد استفاده در تولید پلی اتیلن سبک دشوار است.

کاربرد پلی اتیلن­ سبک

پلی اتیلن­ سبک کاربردهای بسیاری دارد چهار مورد از کاربردهای رایج آن­ها شامل:

 • مواد بسته بندی
 • پروتزهای پزشکی
 • اجزای ترموفرم شده
 • صفحات ضربه­ای

چرا از پلی اتیلن­ سبک در تولید پلاستیک استفاده می­شود؟

 

پلی اتیلن دارای مزایای فراوانی است که این مزایا را در صنعت پلاستیک مشاهده می کنید. دست‌کاری و پردازش آن آسان است، به این معنی که ما می­توانیم محصولاتی را با حداقل زمان و تلاش تولید کنیم. چرخه‌های تولید سریع‌تر و هزینه‌های کمتر برای ما دارد.

پلی اتیلن سبک همه کاره است. بنابراین ما مجبور نیستیم برای تولید محصولات مختلف مواد را تغییر دهیم. پلی اتیلن ماده پلاستیکی مناسبی برای تولید پلاستیک خواهد بود این مواد بسیار وزن سبکی دارد.

 یکی دیگر از دلایلی که برای تولید پلاستیک از پلی اتیلن استفاده می­شود، دلیل مقاومت بالای آن در برابر خوردگی است. البته این ویژگی در تمامی مواد پلاستیک مشترک نیست. پلی اتیلن با مقاومت شیمیایی عالی نیز همراه است.

 پلی اتیلن به خودی خود از نظر شیمیایی بی‌اثر است که آن را به خانه ­ای بسیار ضعیف برای میکروب­ها و باکتری­ها تبدیل می­کند. وقتی صحبت از ایمنی و بهداشت به میان می­آید، گرید مواد غذایی همه چیز را می­گوید!.  همچنین در برابر رطوبت بسیار مقاوم می­باشد.

 

تصویر اشیا ساخته شده با پلی اتیلن سبک

 

خواص فیزیکی و شیمیایی پلی اتیلن سبک چیست؟

پلی اتیلن سبک نیز مانند بقیه مواد شیمیایی که در صنایع مختلف کاربرد دارای خواص شیمیایی و فیزیکی مختلف است که باعث می شود در برخی تولیدات به صرفه تر باشد و در برخی دیگر ماده مناسبی نباشد.

مشخصات فیزیکی

 • استحکام مکانیکی پلی اتیلن سبک نسبت به سایر پلاستیک‌ها کمتر است. سختی این پلیمرها نیز کم می­باشد.
 • پلی اتیلن به عنوان مواد بسیار انعطاف پذیر شناخته شده و علاوه بر آن پلاستیک دارای استحکام ضربه بسیار بالایی است.
 • این پلیمر مصنوعی هنگامی که تحت یک نیروی پایدار قرار می­گیرد.
 • پلی اتیلن­ ها معمولاً بافت مومی دارند.
 • نقطه ذوب گریدهای تجاری پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) و پلی اتیلن با چگالی متوسط ​​(MDPE) در محدوده 120 تا 180 درجه سانتی­گراد قرار دارد.
 • نقطه ذوب پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) معمولاً در محدوده 105 تا 115 درجه سانتی­گراد قرار دارد.
 • پلی اتیلن به عنوان عایق بسیار خوبی برای جریان الکتریکی شناخته شده است زیرا مقاومت بالایی در برابر جریان الکتریکی دارد.

خواص شیمیایی

پلی اتیلن­ سبک از هیدروکربن­ های اشباع غیرقطبی با وزن مولکولی بسیار بالا تشکیل شده است. به همین دلیل است که خواص شیمیایی پلی اتیلن کاملاً مشابه خواص پارافین عمل می­کند. میتوان به تک تک ماکرو مولکول‌های پلی اتیلن از طریق پیوندهای کووالانسی اشاره کرد که به هم متصل نیستند.

 با این حال، این مواد به دلیل ساختار مولکولی نسبتاً متقارنشان متبلور می­شوند. بنابراین پلی اتیلن سبک را می­توان به عنوان یک پلاستیک نیمه کریستالی در نظر گرفت. هر چه بلورینگی پلیمر بیشتر باشد، چگالی و پایداری شیمیایی آن بیشتر است.

 این پلاستیک­ها در برابر عوامل اکسید کننده ضعیف و عوامل کاهنده ضعیف نیز مقاوم هستند. اغلب پلی اتیلن­های سبک در هیدروکربن­های معطر مانند زایلن یا تولوئن در دمای بالا محلول هستند.

سوالات متداول

 • پیشروپلاست فروشگاهی برای فروش پلی اتیلن دارد؟
  بله. شما می توانید برای خرید پلی اتیلن به صفحه آن مراجعه کنید.
 • سختی پلی اتیلن سبک چه مقدار است؟
  میزان سختی این نوع پلی اتیلن در بازه 40 تا 56 قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *