blog

چیز هایی که باید از پلی آمید ضربه پذیر بدانید

یکی از منحصر به فرد ترین نوع پلاستیک های موجود، پلی آمید ضربه پذیر است.  این محصول از پر کاربرد ترین سازه های موجود محسوب می شود. در واقع می توان گفت: پلی آمید ها از جمله محصولاتی هستند که سرتاسر زندگی انسان را محاصره کرده اند.

این محصول از مواد پلیمری است که بر اثر واکنش پلیمریزاسیون که در بین یک دی اسید و یک دی آمید انجام می شود، تولید خواهد شد.

این محصولات نوعی از ترموپلاستیک مهندسی محسوب می شوند. همچنین مصرف کنندگان و مخاطبان بسیاری نیازمند به استفاده این محصولات هستند. پلی آمید ضربه پذیر دارای رنگ شیری بوده و این رنگ از ساختار کریستالی پلیمر ها به وجود آمده است.

جهت تولید و ساخت این ماده های کاربردی علاوه بر روش پلیمریزاسیون تراکمی از روش پلیمریزاسیون آمینو اسید نیز استفاده خواهد شد. در روش دوم با توجه به استفاده از آمینو اسید ها به راحتی می توان دو عامل آمینی و اسید را استخراج کرد. به همین ترتیب با اعمال روش پلیمریزاسیون از این نوع ماده شیمیایی نیز پلی آمید خارج می شود.

بنابراین این محصولات دارای مزایا و ویژگی های کاربردی هستند، به همین علت در خرید پلی آمید باید قیمت بالایی پرداخت کنید.

انواع پلی آمید ها

پلی آمید ها هدف تجارت بسیاری از افراد قرار گرفته اند. بنابراین هر فرد یا شرکتی که قصد صادرات محصولات پتروشیمی دارد، می بایست اطلاعات کاملی را از محصولات فوق داشته باشد.

پلی آمید ضربه پذیر در دو نوع متفاوت تولید خواهد شد. در واقع این محصولات با استفاده از مواد طبیعی و مواد مصنوعی تولید می شوند.

جهت تولید طبیعی این محصولات از پروتئین های موجود در ابریشم و پشم استفاده می شود. این پروتئین ها به عنوان پلی آمید طبیعی شناخته خواهند شد. در مقابل جهت تهیه پلی آمید مصنوعی از نایلون ها و سایر آرامید ها استفاده خواهد شد.

نوع دیگری از تقسیم بندی برای پلی آمید ها وجود دارد که وابسته به مونومر های موجود در ساختار مولکولی آن ها انجام می شود.

جهت تکمیل اطلاعات فوق، قابل ذکر است که مونومر ها واحد های اساسی تشکیل دهنده هر نوع از ماده پلیمری به خصوص  پلی آمید ضربه پذیر هستند. بنابراین وابسته به این نکته تقسیم بندی های مولکولی پلیمر ها شامل دو مورد زیر می شود.

  • مونومر های آلیفاتیک

این نوع از پلی آمید ها دارای ساختار نیمه بلورین و آمورف هستند که به نام نایلون شهرت دارند. این ماده های پلیمری مذکور دارای ساختار پیوند تکراری است. پلی آمید های کاربردی و معروف 11، 12، 66 و 6 نیز در این نوع دسته بندی قرار می گیرد.

  • مونومر های آروماتیک

ساختار این نوع از پلیمر ها به صورت کریستالی است. ساختار زنجیری این ماده ها حلقه بنزن خواهد بود. کارآمد ترین نوع این مونومر های آروماتیک، کولار نام دارد که متناسب برای ساخت لباس ها ضد گلوله و حفاظتی هستند.

 

 

پلی آمید ضربه پذیر PA6 و PA66

پلی آمید 6 نوعی پلاستیک نیمه کریستالی است. این پلاستیک بسیار مستحکم بوده و دارای خاصیت کشسانی فوق العاده ای خواهد بود. این پلی آمید نیز همچون سایر پلی آمید ها طبق اجرا فرآیند جداسازی پلیمریزاسیون حلقه گشایی و جدا سازی می شوند.

استحکام پلی آمید 6 به قدری بالا است که در صنایع حساسی همچون هواپیما سازی و صنعت حمل و نقل کاربرد خواهد داشت.

البته کاربرد های این محصول محدود به موارد فوق نبوده، در ساخت تور ها، لباس های کشی و ساخت تار ابزار آلات موسیقی قابل استفاده هستند. همچنین اصلی ترین و اساسی ترین کارایی این پلی آمید ضربه پذیر، در صنایع الکترونیکی خواهد بود.

پلی آمید 66 نیز از استقامت بسیار بالایی برخوردار است. این پلاستیک ها محبوب ترین نوع ترموپلاست های مهندسی محسوب می شوند. با توجه به میزان مقاومت و استحکام فوق العاده این ماده ها، در برخی از موارد جایگزین مناسبی به جای فلز خواهد بود. پلی آمید 66 دارای تراکم بالا هگزامتیلن دی ,مین و اسید آدیپیک سنتز است.

 

تصویری از پلی آمید ضربه پذیر آبی

 

تفاوت PA6 و PA66

از اصلی ترین تمایز های این نایلون ها می توان به نقطه ذوب متفاوت آن ها اشاره کرد. پلی آمید 66 دارای نقطه ذوب 255 درجه سانتی گراد است. در مقابل نقطه ذوب پلی آمید 6 در دما 223 درجه سانتی گراد مشخص شده است.

پلی آمید 6 به نسبت پلی آمید های 66 از قدرت جذب کمتری برخوردار هستند، با این حال در مقابل سایش عملکرد مقاوم تری خواهند داشت. این نوع پلی آمید ضربه پذیر دارای مقاومت حرارتی کمتر و قالب پذیری بهتری هستند.

 

 

مقایسه مشخصات PA6 و PA66

دو نوع پلی آمید های (PA6) و (PA66) از کاربردی ترین انواع پلی آمید ضربه پذیر هستند. این دو نوع از پلی آمید ها وابسته به عملکرد فوق العاده و هزینه مقرون به صرفه ای که دارند در زمینه های متنوعی کاربرد خواهند داشت. در ادامه به مقایسه برخی از ویژگی های این ماده ها اشاره شده است.

  • پلی آمید های 6 دارای قابلیت پردازش بهتری به نسبت پلی آمید های 66 هستند.
  • هر دو نوع این پلی آمید های مذکور، به عنوان عایق الکتریکی کاربرد دارند.
  • پلی آمید های 6 در مقابل جذب آب ضعیف تر عمل می کنند.
  • (PA6) از خاصیت مقاومت بیشتری در برابر ضربه برخوردار هستند.
  • پلی آمید 66 مستحکم تر است و مقاومت حرارتی بهتری دارد.

تصویری از پلی آمید ضربه پذیر

قیمت پلی آمید ضربه پذیر

همانطور که اشاره شد، این محصولات شیمیایی از قیمت بالا تری به نسبت سایر محصولات پتروشیمی برخوردار هستند. به گونه ای که جهت خرید پلی آمید ها می بایست به نوسانات قیمت بازار و نوسانات قیمت ماده های نفتی توجه زیادی داشت. همچنین بهتر است به نسبت زمینه کاربردی و زمینه هدف به تهیه و خرید این ماده بپردازید.

همچنین در واردات محصولات پتروشیمی و صادرات محصولات پتروشیمی ، پلی آمید ها بسیار صرفه اقتصادی دارند.

خرید پلی آمید ضربه پذیر

با در نظر داشتن قیمت بی ثبات محصولات نفتی، توصیه می شود جهت خرید پلی آمید ضربه پذیر به شرکت های سازنده یا وارد کننده معتبری مراجعه کنید و قبل از هر گونه اقدامی با کارشناسان فروش این شرکت ها مشورت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *