blog

گرانول گرید هاش

امروزه محیطی را نمی‌توان یافت که اشیائی از جنس پلاستیک در آن نباشد. از وسایل داخلی منزل تا کیسه ها پرمصرف پلاستیکی همه جا ردپا این مواد به چشم می خورد. اما پلاستیک چگونه تولید می شود؟ این ماده، نوعی پلیمر مصنوعی است که به شکل نیمه ارگانیک یا ترکیبی ساخته می شود. پلاستیک ها خود به دو دسته کلی ترموست و ترموپلاستیک تقسیم می شوند. گرانول نوعی ترموپلاستیک بوده که امروزه به دلیل تقاضا بالا، به رایج ترین شکل تولیدی پلیمر ها صنایع پتروشیمی بدل گشته است. گرانول گرید هاش، از کاربردی ترین انواع این پلیمر می باشد.

گرانول چیست؟

گرانول برخلاف تصور بسیاری از افراد، نام پلیمر مشخصی نیست، بلکه به حالت دانه دانه پلیمر اطلاق می شود. پلیمر ها در حالت عادی پودری شکل هستند و طی فرایند ها پتروشیمیایی به شکل گرانول در می آیند. مزیت استفاده از گرانول ها نسبت به اشکال دیگر پلیمری یعنی پودر و پرک، پخش نشدن در محیط و تطابق بالا حالت آن ها با دستگاه ها شکل دهی پلاستیک است. به همین دلیل امروزه بسیاری از کارخانه ها برای حفظ سلامت کارکنان خود و بازدهی بالاتر در تولید، این شکل از پلیمر را در صنعت خود به کار می گیرند.

گرانول پلی اتیلن

گرانول پلی اتیلن، از ساختار ها کریستالی با فرمول شیمیایی معین تشکیل شده است و استفاده گسترده ای در کالا ها مصرفی و صنایع غذایی دارد. این ماده ترموپلاستیک و منعطف، از پلی مریزاسیون اتیلن ایجاد می شود و ماده اولیه تشکیل آن نفت خام است. از کاربر ها گسترده این ماده، می توان به استفاده در قاشق ها و بطری ها و دبه ها پلاستیکی اشاره کرد.

انواع گرانول پلی اتیلن

 اشکال متفاوت قرارگیری شاخه ها پلیمری در ساختار مولکولی گرانول پلی اتیلن، باعث ایجاد گرید ها مختلف آن می شود. این گرید ها شامل: پلی اتیلن هایی با وزن یا چگالی سبک، متوسط و سنگین هستند. روش تولید، شیوه دیگری برای دسته بندی پلی اتیلن ها است. بر این اساس این مواد در دو دسته بادی و تزریقی طبقه بندی می شوند. در ادامه به بررسی انواع پلی اتیلن بر پایه وزن مولکولی می پردازیم.

پلی اتیلن سبک

چگالی این پلی اتیلن از 0.910 تا 0.930 g/cm3  متغیر است. به دلیل زنجیره ها بسیار طویل پلیمری در ساختار خود، نوع سبک پلی اتیلن، بی شکل، انعطاف پذیر و در برابر از هم گسیختگی و تاثیر مواد شیمیایی، بسیار مقاوم است. حداکثر دما قابل استفاده در محیط این پلی اتیلن 80  و دمای ذوب آن 120 درجه سانتیگراد می باشد. این پلی اتیلن، بدون کوچک ترین چروکیدگی است. از کاربرد ها این مواد در صنعت، می توان به استفاده در تولید الیاف، کیسه ها پلاستیکی و ظروف بسته بندی مواد اشاره کرد. خرید پلی اتیلن سبک توسط بسیاری از کارخانه ها محصولات پلاستیکی، به ویژه تولید نایلون در ابعاد گسترده صورت می گیرد.

پلی اتیلن سنگین

چگالی این نوع از پلی اتیلن، از 0.940 تا 0.970 g/cm3 متغیر بوده و شکل مولکولی متفاوتی نسبت به نوع سبک دارد. شاخه ها طویل کربن در ساختار آن بسیار کم است و در نتیجه پلیمری کریستالی یا نیمه کریستالی به شمار می آید. پلی اتیلن سنگین، در برابر آب و مواد شیمیایی مقاومت خوبی دارد اما نسبت به شکل سبک در برابر نور و محیط خارجی آسیب پذیر تر است. البته با پرکردن آن با مواد مخصوص می توان استحکام این پلی اتیلن را در چنین شرایط محیطی ای افزایش داد. از دیگر مزیت ها پلی اتیلن سنگین، می توان به ویژگی ها مکانیکی بسیار خوب به خصوص قابلیت بالا کشش و مقاومت در برابر ضربه اشاره کرد. کاربرد ها این دسته از پلی اتیلن ها، استفاده در ساخت کالاهایی محکم مانند جلیقه ها ضد گلوله، قطعات ماشین آلات صنعتی، لوازم خانگی، اتصالات شبکه ها آب و فاضلاب و … است. خرید پلی اتیلن سنگین از شرکت ها پتروشیمیایی متعددی که در کشور فعالیت دارند؛ انجام می‌شود.

تولید گرانول گرید هاش

گرانول گرید هاش که ساختاری سیاه رنگ، شفاف یا رنگی دارد، یکی از پرکاربردترین انواع پلی اتیلن در صنعت است. این ماده از نوع سبک پلی اتیلن بوده و در نتیجه مقاومت و انعطاف بسیار بالایی دارد. ضایعات با کیفیت بالا پلاستیکی را در آزمایشگاه ها صنعتی با استفاده از دستگاه ها تمام اتوماتیک گرانول ساز، به این مواد تبدیل می کنند. در طی این فرایند، تمام ناخالصی ها ضایعات پلاستیکی توسط تورها دستگاه جدا می شود. سپس از محصول به دست آمده تا تایید کیفیت، تست ها متعدد گرفته خواهد شد. علاوه بر استفاده از ضایعات مرغوب، از مواد نو نیز در تولید گرانول گرید هاش شفاف استفاده می شود. در نتیجه این محصولات، از نظر کیفیت، تفاوت چندانی با مواد تازه ساخت پتروشیمیایی ندارند.

کاربرد مواد پلاستیک گرید هاش

بسیاری از کالا ها و وسایلی که هر فرد روزانه با آن ها سر و کار دارد؛ از گرانول گرید هاش ایجاد شده اند. از کاربرد ها بی شمار این پلی اتیلن با کیفیت در تولید محصولات مختلف، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لوله ها آبیاری پارک ها و فضا سبز
  • کیسه زباله رنگ تیره
  • ورقه ها کامپوزیت
  • نایلون ها براق، روشن و رنگی
  • محصولات عایق سازی

خرید گرانول گرید هاش

گرانول گرید هاش را می توان به دو شکل عدسی و رشته ای خریداری کرد. کاربرد ها این ماده نظیر استفاده در تولید کیسه ها پلاستیکی، بسیار گستره بوده و در نتیجه کارخانه ها متعددی در سراسر کشور به تولید و عرضه آن، مشغول هستند. علاوه بر تولید داخلی، واردات پلی اتیلن از جمله گرانول گرید هاش اغلب از چین و کشورهای اروپایی به صورت گسترده صورت می‌گیرد. شرکت ها بازرگانی متعددی مانند نمایندگان فروش تولیدات داخلی یا شرکت‌هایی وارداتی برای خرید و فروش پلی اتیلن در سطح کشور فعالیت دارند. بیشتر ترکیب گرانول گرید هاش از ضایعات با کیفیت بالا است؛ در نتیجه استفاده از این ماده، برای خطوط تولید، بسیار مقرون به صرفه تر از انواع دیگر پلی اتیلن خواهد بود.

کلام آخر

پلی اتیلن ها از پرکاربرد ترین مواد پتروشیمیایی جهان هستند که در تمام ابعاد زندگی امروزی بشر دیده می شوند. از صنایع خودروسازی تا پلاستیک هایی که روزانه برای خرید در دست می گیرید؛ همگی برای ساخت خود، مدیون وجود این ماده با ارزش هستند. خرید پلی‌ اتیلن به شکل گرانول گرید هاش، به دلیل استحکام، کیفیت بالا و مقرون به صرفه بودن آن، توسط بسیاری از کارخانه ها صنایع مختلف مانند نایلون سازی در ابعاد گسترده انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *